SUNPAN ETTA SWIVEL DINING ARMCHAIR – MOSS GREEN 111767
Original price was: $925.$740Current price is: $740.
| Overall Dimensions | 24.50W x 23.50D x 32.25H in |
| Arm Height | 28 in |
| Seat Height | 19.75 in |
| Seat Width | 18.25 in |
| Seat Depth | 17.25 in |
| Carton Weight | 34.00 lb |
| Net Weight | 27.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | fabric: moss green |
| Material | Fabric |
| Material Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | 360 Degree Swivel / Fully Upholstered / Rubber Feet |
SUNPAN ETTA SWIVEL DINING ARMCHAIR - MOSS GREEN 111767
The Etta Swivel Dining Armchair reimagines modern style as thoughtful simplicity in action. Fully upholstered in moss green fabric and with a 360-degree swivel, this dining armchair makes the easy extraordinary.
Features & Benefits
- Frame crafted from solid pine wood that is kiln-dried and reinforced for added strength and durability.
- Webbing suspension provides flexible, even support.
- Seat cushion is filled with foam and dacron for long-lasting comfort.
Additional information
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 24.5 × 32.25 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Cavoli Swivel Dining Chair Taupe 109915
Original price was: $1,150.$920Current price is: $920. -
Sale!

SUNPAN ETTA SWIVEL DINING ARMCHAIR – COPLEY COGNAC 111766
Original price was: $925.$740Current price is: $740. -
Sale!

SUNPAN Cavoli Swivel Dining Chair Linen 109916
Original price was: $1,150.$920Current price is: $920.










