SUNPAN ETTA SWIVEL DINING ARMCHAIR – COPLEY COGNAC 111766
Original price was: $925.$740Current price is: $740.
| Overall Dimensions | 24.50W x 23.50D x 32.25H in |
| Arm Height | 28 in |
| Seat Height | 19.75 in |
| Seat Width | 18.25 in |
| Seat Depth | 17.25 in |
| Carton Weight | 34.00 lb |
| Net Weight | 27.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | faux leather: copley cognac |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Rub Count | 50000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | 360 Degree Swivel / Fully Upholstered / Rubber Feet |
SUNPAN ETTA SWIVEL DINING ARMCHAIR - COPLEY COGNAC 111766
The Etta Swivel Dining Armchair reimagines modern style as thoughtful simplicity in action. Fully upholstered in copely cognac faux leather and with a 360-degree swivel, this dining armchair makes the easy extraordinary.
Features & Benefits
- Frame crafted from solid pine hardwood that is kiln-dried and reinforced for added durability and strength.
- Seat cushion is filled with foam for long-lasting comfort.
- Webbing support provides flexible and resilient comfort.
- Faux leather is produced to reflect the natural characteristics of leather.
- Colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics of faux leather. No two pieces are alike.
Additional information
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 24.5 × 32.25 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

Sunpan Emilie Swivel Lounge Chair Nubuck Caramel 111250
Original price was: $2,950.$2,360Current price is: $2,360. -
Sale!

SUNPAN ETTA SWIVEL DINING ARMCHAIR – MOSS GREEN 111767
Original price was: $925.$740Current price is: $740. -
Sale!

SUNPAN BLAISE SWIVEL LOUNGE CHAIR SAHARA SAND 111320
Original price was: $4,320.$3,456Current price is: $3,456.










