Sunpan Brylea Counter Stool – Brown Shalimar Tobacco 110518
Original price was: $2,075.$1,660Current price is: $1,660.
| Overall Dimensions | 22.00W x 24.50D x 39.50H in |
| Arm Height | 32.25 in |
| Seat Height | 26.5 in |
| Seat Width | 18.00 in |
| Seat Depth | 19.00 in |
| Net Weight | 27.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | leather: shalimar tobacco |
| Material | Leather |
| Fabric Content | 100% Genuine Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Brown |
| Fire Rated Foam | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Oak Wood / Bronze Footrest |
Sunpan Brylea Counter Stool - Brown Shalimar Tobacco 110518
A mid-century modern counter stool with an open back design. Stocked in shalimar tobacco leather with an exposed solid oak wood frame. Also available in heather ivory tweed fabric with a natural oak wood frame. Handle with Care: This design has been crafted with 100% genuine leather. Leather is a natural material; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 22 × 39.5 in |













