Sunpan Brylea Barstool – Brown Shalimar Tobacco 110516
Original price was: $2,075.$1,660Current price is: $1,660.
| Overall Dimensions | 22.00W x 24.50D x 43.50H in |
| Arm Height | 36.25 in |
| Seat Height | 30.5 in |
| Seat Width | 18.00 in |
| Seat Depth | 19.00 in |
| Net Weight | 30.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | leather: shalimar tobacco |
| Material | Leather |
| Fabric Content | 100% Genuine Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Brown |
| Fire Rated Foam | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Oak Wood / Bronze Footrest |
Sunpan Brylea Barstool - Brown Shalimar Tobacco 110516
A mid-century modern barstool with an open back design. Stocked in shalimar tobacco leather with an exposed solid oak wood frame. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece. Handle with Care: This design has been crafted with 100% genuine leather. Leather is a natural material; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 22 × 43.5 in |












