Sunpan Brylea Barstool – Natural Heather Ivory Tweed 110517
| Overall Dimensions | 22.00W x 24.50D x 43.50H in |
| Arm Height | 36.25 in |
| Seat Height | 30.5 in |
| Seat Width | 18.00 in |
| Seat Depth | 19.00 in |
| Net Weight | 30.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | fabric: heather ivory tweed |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Natural |
| Rub Count | 50000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Oak Wood / Bronze Footrest |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Brylea Barstool - Natural Heather Ivory Tweed 110517
A mid-century modern barstool with an open back design. Stocked in heather ivory tweed performance fabric with an exposed natural solid oak wood frame. Also available in shalimar tobacco leather with a brown oak wood frame. Performance fabric is moisture repellent, stain resistant and easy to clean.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 22 × 43.5 in |












