Sunpan Brylea Counter Stool – Natural Heather Ivory Tweed 108203
| Overall Dimensions | 22.00W x 24.50D x 39.50H in |
| Arm Height | 32.25 in |
| Seat Height | 26.5 in |
| Seat Width | 18.00 in |
| Seat Depth | 19.00 in |
| Net Weight | 27.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | fabric: heather ivory tweed |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Natural |
| Rub Count | 50000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Oak Wood / Bronze Footrest |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Brylea Counter Stool - Natural Heather Ivory Tweed 108203
A mid-century modern counter stool with an open back design. Stocked in heather ivory tweed performance fabric with an exposed natural solid oak wood frame. Also available in shalimar tobacco leather with a brown oak wood frame. Performance fabric is moisture repellent, stain resistant and easy to clean.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 22 × 39.5 in |













