SUNPAN GENVAL WHEELED LOUNGE CHAIR – ABBINGTON BLACK 105246
Original price was: $1,685.$1,348Current price is: $1,348.
| Overall Dimensions | 26.00W x 24.00D x 32.50H in |
| Arm Height | 29.5 in |
| Seat Height | 19.5 in |
| Seat Width | 21.50 in |
| Seat Depth | 18.00 in |
| Carton Weight | 66.00 lb |
| Net Weight | 48.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | fabric: abbington black |
| Swatch Code 2 | bonded leather: cantina black |
| Material | Bonded Leather / Fabric |
| Material Content | Cover 1: 100% Polyester |
| Base / Legs | Steel |
| Base Finish | Brass |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Abbington Black has a slight navy undertone |
6 in stock
Additional information
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 26 × 32.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN BLAISE SWIVEL LOUNGE CHAIR SAHARA SAND 111320
Original price was: $4,320.$3,456Current price is: $3,456. -
Sale!

Sunpan August Lounge Chair Grey 103495
Original price was: $1,440.$1,152Current price is: $1,152. -
Sale!

SUNPAN BAZ SWIVEL LOUNGE CHAIR NAPA BLACK 111242
Original price was: $3,165.$2,532Current price is: $2,532.









