Sunpan August Lounge Chair Grey 103495
Original price was: $1,440.$1,152Current price is: $1,152.
| Overall Dimensions | 28.00W x 28.00D x 31.00H in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Width | 27.50 in |
| Seat Depth | 23.00 in |
| Net Weight | 31.00 lb |
| Weight Capacity | 500 lb |
| Swatch Code | fabric: shadow grey |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 40000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Designed by | Morten Georgsen |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
Sunpan August Lounge Chair Grey 103495
This alluring chair from features a curved seatback with channel tufting, and a comfortable rounded seat. Shadow grey fabric with an antique brass frame. A beautiful addition to contract and residential lounge and living spaces.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 28 × 31 in |













