SUNPAN BLAISE SWIVEL LOUNGE CHAIR SAHARA SAND 111320
Original price was: $4,320.$3,456Current price is: $3,456.
| Overall Dimensions | 35.50W x 38.50D x 29.00H in |
| Seat Height | 17.5 in |
| Seat Width | 35.50 in |
| Seat Depth | 24.50 in |
| Carton Weight | 113.00 lb |
| Net Weight | 91.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | leather: sahara sand |
| Material | Leather |
| Fabric Content | 100% Bovine Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Dark Brown |
| Fire Rated Foam | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Natural Grain Leather / Aniline / Pull-up Effect / Solid Rubberwood Base / 360 Degree Swivel / Adjustable Levelers |
SUNPAN BLAISE SWIVEL LOUNGE CHAIR SAHARA SAND 111320
The elegant proportions and plush seating of the Blaise Swivel Lounge Chair invite you to indulge in luxurious comfort. Fully upholstered in our sahara sand aniline leather with a contrasting dark brown rubberwood base for a handsome addition to any space. Handle with Care: This design has been crafted with 100% leather. Leather is a natural material; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike.
Additional information
| Weight | 91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 35.5 × 29 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Amara Lounge Chair – Abbington Navy 105522
Original price was: $1,255.$1,004Current price is: $1,004. -
Sale!

Sunpan Anton Lounge Chair Bravo Cognac 104843
Original price was: $1,495.$1,196Current price is: $1,196. -
Sale!

SUNPAN ALIX LOUNGE CHAIR 111517
Original price was: $2,880.$2,304Current price is: $2,304.










