SUNPAN BAZ SWIVEL LOUNGE CHAIR NAPA BLACK 111242
Original price was: $3,165.$2,532Current price is: $2,532.
| Overall Dimensions | 27.50W x 31.50D x 30.75H in |
| Arm Height | 26 in |
| Seat Height | 17.75 in |
| Seat Width | 25.00 in |
| Seat Depth | 21.00 in |
| Carton Weight | 141.00 lb |
| Net Weight | 119.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | fabric: abbington black |
| Swatch Code 2 | faux leather: napa black |
| Material | Fabric / Faux Leather |
| Material Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Gold |
| Rub Count | 100000 / 100000 |
| Seat Construction | Sinuous Springs |
| Foam Density | 2 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Removable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Removable Back |
| Feet | Black Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Designed by | Alison Littman |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | 360 Degree Swivel / Abbington Black has a slight navy undertone |
SUNPAN BAZ SWIVEL LOUNGE CHAIR NAPA BLACK 111242
Bold and stylish, the Baz Swivel Lounge Chair is sure to turn heads. Featuring a daring silhouette upholstered in napa black faux leather and abbington black fabric. Gold stainless steel detailing and channel stitching add depth and visual impact to the overall look of the piece.
Features & Benefits
- Frame crafted from engineered wood that is kiln-dried and reinforced for added durability and strength.
- No sag sinuous spring support helps maintain its shape over time.
- Corner block construction brings lasting stability.
- Seat cushion is filled with foam for long-lasting comfort.
- Faux leather is produced to reflect the natural characteristics of leather.
- Colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics of faux leather. No two pieces are alike.
Additional information
| Weight | 119 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.5 × 27.5 × 30.75 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |













