Sunpan Treviso Swivel Lounge Chair Metropolis Blue 105356
Original price was: $1,967.$1,574Current price is: $1,574.
| Overall Dimensions | 30.50W x 31.25D x 28.00H in |
| Arm Height | 24.5 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Width | 24.25 in |
| Seat Depth | 21.50 in |
| Net Weight | 55.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | fabric: metropolis blue |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Black |
| Rub Count | 80000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Beech Wood |
Out of stock
Email when stock available
Sunpan Treviso Swivel Lounge Chair Metropolis Blue 105356
A modern swivel lounge chair designed with an angular base and a comfortable seat. Available in antonio charcoal and metropolis blue fabric or bravo cream faux leather with a black steel base.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.25 × 30.5 × 28 in |












