Sunpan Treviso Swivel Lounge Chair Antonio Charcoal 105299
| Overall Dimensions | 30.50W x 31.25D x 28.00H in |
| Arm Height | 24.5 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Width | 24.25 in |
| Seat Depth | 21.50 in |
| Net Weight | 55.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | fabric: antonio charcoal |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Black |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 2 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Beech Wood |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Treviso Swivel Lounge Chair Antonio Charcoal 105299
A modern swivel lounge chair designed with an angular base and a comfortable seat. Available in antonio charcoal and metropolis blue fabric or bravo cream faux leather with a black beech wood base. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.25 × 31.25 × 28 in |













