SUNPAN PARGA END TABLE BRONZE 111256
Original price was: $700.$560Current price is: $560.
| Overall Dimensions | 0.00W x 14.00D x 25.00H in |
| Net Weight | 25.00 lb |
| Material | Concrete |
| Shape | Round |
| Base / Legs | Steel |
| Base Finish | Rustic Bronze |
| Material Finish | Light Brown |
| Outdoor | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Faux Travertine Finish on Glass Fibre Reinforced Sealed Concrete / Powdercoated Steel Frame / Suitable for Indoor and Outdoor Use |
SUNPAN PARGA END TABLE BRONZE 111256
The curved minimalist design of the Parga End Table makes it a versatile accent for any space. Beautiful shelves with a travertine look elevate the overall look of the piece.
Features & Benefits
- Glass fibre-reinforced concrete is incredibly durable and long-lasting.
- Sealed with a topcoat for added protection against moisture and staining.
- Travertine look is made with water-based paint.
- Steel frame features a durable powder-coated finish.
- Rubber felt protectors included.
- Crafted from a natural concrete mix, each piece will look different.
- Variations in colour, texture, imperfections, surface scratches and non-structural hairline cracks are inherent and valued qualities of concrete.
- Apply protective covers or store inside when not in use and during extreme weather/seasons to prolong the life of outdoor items.
Additional information
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 14 × 25 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |












