SUNPAN PAPLO END TABLE BLACK 111732
Original price was: $905.$724Current price is: $724.
| Overall Dimensions | 19.00W x 19.00D x 21.00H in |
| Net Weight | 34.00 lb |
| Material | Wood |
| Shape | Round |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Black |
| Material Finish | Black |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid 20mm Mango Wood/Black Powder Coated Aluminum Plate |
Available on backorder
SUNPAN PAPLO END TABLE BLACK 111732
Inspired by organic shapes in nature, the Paplo End Table brings a dynamic visual appeal to any space. Incredibly sturdy and compact, this end table is crafted from mango wood with a powder-coated finish and displays a distinctive base reminiscent of a stack of rocks.
Features & Benefits
- Handcrafted by skilled artisans in India.
- Unique imperfections such as fissures, markings, and variations in colour and shape are appreciated characteristics of a truly one-of-a-kind piece.
- Aluminum base features a durable powder-coated finish.
- Wire-brushed finish enhances wood graining and texture.
- As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks.
- Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 21 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |











