SUNPAN PAPLO END TABLE BROWN 111733
Original price was: $905.$724Current price is: $724.
| Overall Dimensions | 19.00W x 19.00D x 21.00H in |
| Net Weight | 34.00 lb |
| Material | Wood |
| Shape | Round |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Medium Brown |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid 20mm Mango Wood/Bronze Powder Coated Aluminum Plate |
Available on backorder
SUNPAN PAPLO END TABLE BROWN 111733
Inspired by organic shapes in nature, the Paplo End Table brings dynamic visual appeal to any space. Incredibly sturdy and compact, this end table is crafted from mango wood with a powder-coated finish and displays a distinctive base reminiscent of a stack of rocks.
Features & Benefits
- Handcrafted by skilled artisans in India.
- Unique imperfections such as fissures, markings, and variations in colour and shape are appreciated characteristics of a truly one-of-a-kind piece.
- Aluminum base features a durable powder-coated finish.
- As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks.
- Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 21 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |










