SUNPAN KRASNER DINING ARMCHAIR – RHAPSODY SAND 109718
Original price was: $1,460.$1,168Current price is: $1,168.
| Overall Dimensions | 25.00W x 25.00D x 28.00H in |
| Arm Height | 26.75 in |
| Seat Height | 18.5 in |
| Seat Width | 19.00 in |
| Seat Depth | 19.00 in |
| Carton Weight | 30.00 lb |
| Net Weight | 22.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | fabric: rhapsody sand |
| Material | Fabric |
| Material Content | 73% Polyester, 27% Acrylic |
| Base / Legs | Wood |
| Rub Count | 100000 |
| Foam Density | 1.968 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | White Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Fully Upholstered / Contrast Piping in Meg Mocha Fabric / Plastic Glides |
SUNPAN KRASNER DINING ARMCHAIR - RHAPSODY SAND 109718
Architecturally inspired with a modern design, the Krasner Dining Armchair features a sturdy cut out frame and floating seat. Fully upholstered in our rhapsody sand fabric with contrast piping in meg mocha fabric for added dimension.
Additional information
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 25 × 28 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN ANAYA DINING ARMCHAIR BERGEN OLIVE 111484
Original price was: $1,295.$1,036Current price is: $1,036. -
Sale!

SUNPAN Cavoli Swivel Dining Chair Taupe 109915
Original price was: $1,150.$920Current price is: $920. -
Sale!

SUNPAN Greco Dining Armchair Aura Teal 110782
Original price was: $1,405.$1,124Current price is: $1,124.











