SUNPAN Greco Dining Armchair Aura Teal 110782
Original price was: $1,405.$1,124Current price is: $1,124.
| Overall Dimensions | 25.00W x 22.50D x 33.50H in |
| Arm Height | 25 in |
| Seat Height | 19.75 in |
| Seat Width | 17.00 in |
| Seat Depth | 18.25 in |
| Net Weight | 21.00 lb |
| Weight Capacity | 380 lb |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 58% Acrylic, 22% Polyester, 20% Polypropylene |
| Base / Legs | Steel |
| Base Finish | Rustic Bronze |
| Rub Count | 40000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Additional Features | Fabric from Belgium / Powder Coated Steel / Solid Poplar Wood |
SUNPAN Greco Dining Armchair Aura Teal 110782
A refreshing take on Scandinavian design, this dining chair is a great addition to any dining or living space. Upholstered in aura teal fabric for eyecatching comfort. Sits atop a powder coated steel base with a rustic bronze finish. Features a square solid poplar wood frame. Pairs well with the coordinating dining table. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 25 × 33.5 in |














