SUNPAN Keanu Dining Chair Gold 111119
| Overall Dimensions | 21.00W x 20.50D x 30.00H in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Width | 19.25 in |
| Seat Depth | 17.00 in |
| Net Weight | 20.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Material | Aluminum |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Antique Gold |
| Material Finish | Antique Gold |
| Handmade Craftsmanship | Yes |
| Designed by | Jose Garcia Ballesteros |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Additional Features | Powder Coated Aluminum and Iron / Starburst Pattern |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
SUNPAN Keanu Dining Chair Gold 111119
A handsome and sleek dining armchair that features a modern design filled with rich details. Crafted from powder-coated aluminum and iron with an antique gold finish. Completed with a stylish starburst pattern on the seat. Made in India. With refined craftsmanship, this design was brought to life by skilled local artisans. By nature, these materials develop unique imperfections such as fissures, markings and colour variations for a truly one-of-a-kind piece.
Additional information
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 21 × 30 in |












