SUNPAN Keanu Barstool Gold 110938
| Overall Dimensions | 19.50W x 22.00D x 38.00H in |
| Arm Height | 38 in |
| Seat Height | 29 in |
| Seat Width | 18.00 in |
| Seat Depth | 16.50 in |
| Net Weight | 23.00 lb |
| Weight Capacity | 200 lb |
| Material | Aluminum |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Antique Gold |
| Material Finish | Antique Gold |
| Handmade Craftsmanship | Yes |
| Designed by | Jose Garcia Ballesteros |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Additional Features | Powder Coated Aluminum and Iron / Starburst Pattern |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
SUNPAN Keanu Barstool Gold 110938
A handsome and sleek barstool that features a modern design filled with rich details. Crafted from powder-coated iron with an antique brass finish and completed with a stylish starburst pattern on the seat. Made in India. With refined craftsmanship, this design was brought to life by skilled local artisans. By nature, these materials develop unique imperfections such as fissures, markings and colour variations for a truly one-of-a-kind piece.
Additional information
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 19.5 × 38 in |














