SUNPAN KALLA DINING CHAIR – MONUMENT OATMEAL 112046
Original price was: $1,685.$1,348Current price is: $1,348.
SOLD AND PRICED AS A SET OF TWO
| Overall Dimensions | 20.75W x 23.50D x 38.00H in |
| Seat Height | 20 in |
| Seat Width | 17.50 in |
| Seat Depth | 18.00 in |
| Carton Weight | 77.00 lb |
| Net Weight | 27.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Minimum Order (pcs) | 2 |
| Cover | fabric: monument oatmeal |
| Material | Fabric |
| Material Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Natural |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Designed by | Kemhome |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Oak Wood Base / Gold Foot Caps / Plastic Glides |
SUNPAN KALLA DINING CHAIR - MONUMENT OATMEAL 112046
The Kalla Dining Chair brings form and function to life. Fully upholstered seating in our monument oatmeal fabric sits atop a rustic oak wood base. Gold foot caps finish the look.
Features & Benefits
- This item is available for purchase in increments of 2. Price shown is per unit.
- Frame crafted from solid oak wood that is reinforced for added durability and strength.
- Built with corner block construction for enhanced stability.
- Seat and back cushions filled with foam and fibre for long-lasting comfort.
- As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks.
- Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 20 × 38 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Kalla Dining Table 68″ Round 110774
Original price was: $3,654.$2,923Current price is: $2,923. -
Sale!

SUNPAN 102757 ZANE WHEELED LOUNGE CHAIR
Original price was: $1,400.$930Current price is: $930. -
Sale!

SUNPAN Kalla Dining Chair Set of Two 110929
Original price was: $1,685.$1,348Current price is: $1,348.










