SUNPAN Kalla Dining Table 68″ Round 110774
Original price was: $3,654.$2,923Current price is: $2,923.
| Overall Dimensions | 68.00W x 68.00D x 30.50H in |
| Net Weight | 175.00 lb |
| Material | Wood |
| Shape | Round |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Natural |
| Seating Qty | 6-8 |
| CARB Compliant | Yes |
| Material Finish | Natural |
| Designed by | Morgan Chevassus |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Oak Veneer Wood / Solid Oak Wood / Chamfered Edge Top / Brushed Gold Steel Band on Base |
9 in stock
SUNPAN Kalla Dining Table 68" Round 110774
The Kalla Dining Table brings form and function to life. Crafted with rustic oak wood and oak veneer with vertical reeding. A brushed gold steel base finishes the look. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 175 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 68 × 68 × 30.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN KALLA DINING TABLE – ROUND – RUSTIC OAK – 48″ 112365
Original price was: $2,810.$2,248Current price is: $2,248. -
Sale!

SUNPAN Kalla Sideboard 110771
Original price was: $4,779.$3,823Current price is: $3,823. -
Sale!

SUNPAN Kalla Dining Table 96″ Rectangular Natural 110992
Original price was: $3,373.$2,698Current price is: $2,698.








