SUNPAN Kalla Dining Chair Set of Two 110929
Original price was: $1,685.$1,348Current price is: $1,348.
SOLD AND PRICED AS A SET OF TWO
| Overall Dimensions | 20.00W x 23.50D x 37.00H in |
| Seat Height | 19.5 in |
| Seat Width | 17.50 in |
| Seat Depth | 18.00 in |
| Net Weight | 27.00 lb |
| Weight Capacity | 500 lb |
| Swatch Code | faux leather: milliken cognac DT8079C-Y02 |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Natural |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Designed by | Morgan Chevassus |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Oak Wood Base / Gold Foot Caps |
SUNPAN Kalla Dining Chair Set of Two 110929
The Kalla Dining Chair brings form and function to life. Fully upholstered seating in our milliken cognac faux leather sits atop a rustic oak wood base. Gold foot caps finish the look. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 20 × 37 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN 102757 ZANE WHEELED LOUNGE CHAIR
Original price was: $1,400.$930Current price is: $930. -
Sale!

SUNPAN 104490 Arabella Dining Chair
Original price was: $675.$540Current price is: $540. -
Sale!

SUNPAN KALLA DINING CHAIR – MONUMENT OATMEAL 112046
Original price was: $1,685.$1,348Current price is: $1,348.










