SUNPAN HORTON DINING CHAIR SAHARA SAND SET OF TWO 111316
Original price was: $2,358.$1,886Current price is: $1,886.
SOLD AND PRICED AS A SET OF TWO
| Overall Dimensions | 21.25W x 23.25D x 30.00H in |
| Seat Height | 19.25 in |
| Seat Width | 19.00 in |
| Seat Depth | 20.00 in |
| Net Weight | 25.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | leather: sahara sand |
| Material | Leather |
| Fabric Content | 100% Bovine Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Dark Brown |
| Fire Rated Foam | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Natural Grain Leather / Aniline / Pull-up Effect / Solid Oak Wood / Plastic Glides |
Available on backorder
SUNPAN HORTON DINING CHAIR SAHARA SAND SET OF TWO 111316
The Horton Dining Chair highlights the beauty of simplicity in contemporary design. A sculpted three-legged frame with a curved back constructed from dark brown oak wood embraces the comfort of a beautiful seat upholstered in our luxurious sahara sand top grain leather. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece. Handle with Care: This design has been crafted with top grain leather. Leather is a natural material; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike.
Additional information
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 21.25 × 30 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Rickett Dining Chair – Dark Brown – Dove Cream SET OF TWO 107881
Original price was: $2,245.$1,796Current price is: $1,796. -
Sale!

SUNPAN HORTON DINING CHAIR – GERALT LINEN SET OF TWO 112107
Original price was: $1,850.$1,480Current price is: $1,480. -
Sale!

SUNPAN HORTON DINING CHAIR FORST GREEN SET OF TWO 111317
Original price was: $1,850.$1,480Current price is: $1,480.










