SUNPAN HORTON DINING CHAIR – GERALT LINEN SET OF TWO 112107
Original price was: $1,850.$1,480Current price is: $1,480.
SOLD AND PRICED AS A SET OF TWO
| Overall Dimensions | 21.25W x 23.25D x 30.00H in |
| Seat Height | 19.25 in |
| Seat Width | 19.00 in |
| Seat Depth | 20.00 in |
| Net Weight | 25.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | fabric: geralt linen |
| Material | Fabric |
| Material Content | 91% Polyester, 9% Linen |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Warm Brown |
| Rub Count | 50000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Oak Wood / Plastic Glides |
SUNPAN HORTON DINING CHAIR - GERALT LINEN SET OF TWO 112107
The Horton Dining Chair highlights the beauty of simplicity in contemporary design. A sculpted three-legged frame with a curved back constructed from warm brown oak wood embraces the comfort of a beautiful seat upholstered in our geralt linen performance fabric.
Features & Benefits
- This item is available for purchase in increments of 2. Price shown is per unit.
- Frame crafted from solid oak wood that is reinforced for added strength.
- Wire brush finish on frame emphasizes the wood grain.
- Webbing suspension provides flexible and resilient support.
- Built with corner block construction for enhanced stability.
- Seat cushion is filled with foam and fibre for long-lasting comfort.
- As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks.
- Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
- Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 21.25 × 30 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |













