SUNPAN HORTON DINING CHAIR FORST GREEN SET OF TWO 111317
Original price was: $1,850.$1,480Current price is: $1,480.
| Overall Dimensions | 21.25W x 23.25D x 30.00H in |
| Seat Height | 19.25 in |
| Seat Width | 19.00 in |
| Seat Depth | 20.00 in |
| Net Weight | 25.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | fabric: forest green |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Natural |
| Rub Count | 50000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Oak Wood / Plastic Glides |
SOLD AND PRICED AS A SET OF TWO
SUNPAN HORTON DINING CHAIR FORST GREEN SET OF TWO 111317
The Horton Dining Chair highlights the beauty of simplicity in contemporary design. A sculpted three-legged frame with a curved back constructed from rustic oak wood embraces the comfort of a beautiful seat upholstered in our forest green fabric. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 21.25 × 30 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |












