SUNPAN CICERO LOUNGE CHAIR COGNAC 111329
Original price was: $1,725.$1,380Current price is: $1,380.
| Overall Dimensions | 27.25W x 27.00D x 29.75H in |
| Arm Height | 26 in |
| Seat Height | 18.5 in |
| Seat Width | 23.00 in |
| Seat Depth | 20.50 in |
| Carton Weight | 60.00 lb |
| Net Weight | 51.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
SUNPAN CICERO LOUNGE CHAIR COGNAC 111329
The Cicero Lounge Chair is a lesson in understated elegance. Sleek powder-coated gold stainless steel paired with the warm brown tones of milliken cognac faux leather creates a captivating look to elevate any living space. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
- Frame is made from stainless steel and kiln-dried wood for added strength and durability
- No sag sinuous spring support helps maintain its shape over time
- Comfortable cushions filled with foam
Additional information
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 27.25 × 29.75 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN CICERO LOUNGE CHAIR BLACK 111330
Original price was: $1,725.$1,380Current price is: $1,380. -
Sale!

SUNPAN CICERO DINING ARMCHAIR BLACK 111238
Original price was: $1,150.$920Current price is: $920. -
Sale!

SUNPAN CICERO DINING ARMCHAIR COGNAC 111237
Original price was: $1,150.$920Current price is: $920.










