SUNPAN CICERO DINING ARMCHAIR BLACK 111238
Original price was: $1,150.$920Current price is: $920.
| Overall Dimensions | 23.25W x 24.75D x 31.50H in |
| Arm Height | 28 in |
| Seat Height | 19.75 in |
| Seat Width | 19.50 in |
| Seat Depth | 18.75 in |
| Carton Weight | 38.00 lb |
| Net Weight | 25.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | bonded leather: cantina black |
| Material | Bonded Leather |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Gold |
| Rub Count | 100000 |
| Seat Construction | Webbing |
| Foam Density | 2.372 |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | Black Plastic Levelers |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Designed by | Kemhome |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 2 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Powder Coated Stainless Steel / Adjustable Levelers |
SUNPAN CICERO DINING ARMCHAIR BLACK 111238
The Cicero Dining Armchair is a lesson in understated elegance. Sleek powder-coated gold stainless steel paired with the stunning dark tone of cantina black bonded leather creates a captivating look to elevate any dining space.
Additional information
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.75 × 23.25 × 31.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN CICERO LOUNGE CHAIR COGNAC 111329
Original price was: $1,725.$1,380Current price is: $1,380. -
Sale!

SUNPAN CICERO DINING ARMCHAIR COGNAC 111237
Original price was: $1,150.$920Current price is: $920. -
Sale!

SUNPAN CICERO LOUNGE CHAIR BLACK 111330
Original price was: $1,725.$1,380Current price is: $1,380.










