SUNPAN CICERO DINING ARMCHAIR COGNAC 111237
Original price was: $1,150.$920Current price is: $920.
| Overall Dimensions | 23.25W x 24.75D x 31.50H in |
| Arm Height | 28 in |
| Seat Height | 19.75 in |
| Seat Width | 19.50 in |
| Seat Depth | 18.75 in |
| Carton Weight | 38.00 lb |
| Net Weight | 25.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | faux leather: milliken cognac |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Gold |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Designed by | Kemhome |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Powder Coated Stainless Steel / Plastic Glides |
SUNPAN CICERO DINING ARMCHAIR COGNAC 111237
The Cicero Dining Armchair is a lesson in understated elegance. Sleek powder-coated gold stainless steel paired with the warm brown tones of milliken cognac faux leather creates a captivating look to elevate any dining space. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
- Frame is made from stainless steel and kiln-dried wood for added strength and durability
- No sag sinuous spring support helps maintain its shape over time
- Comfortable cushions filled with foam
Additional information
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.75 × 23.25 × 31.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Berkley Dining Chair – Bravo Admiral SET OF TWO 105581
Original price was: $1,435.$1,148Current price is: $1,148. -
Sale!

SUNPAN CICERO DINING ARMCHAIR BLACK 111238
Original price was: $1,150.$920Current price is: $920. -
Sale!

SUNPAN CICERO LOUNGE CHAIR COGNAC 111329
Original price was: $1,725.$1,380Current price is: $1,380.










