SUNPAN Cavoli Swivel Dining Chair Grey 109914
| Overall Dimensions | 24.00W x 22.25D x 34.00H in |
| Seat Height | 19.5 in |
| Seat Width | 21.50 in |
| Seat Depth | 18.25 in |
| Net Weight | 32.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | fabric: mina light grey 04 |
| Swatch Code 2 | fabric: meg ash 51 |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Rub Count | 100000 / 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Additional Features | Fully Upholstered |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
SUNPAN Cavoli Swivel Dining Chair Grey 109914
The Cavoli Swivel Dining Chair is distinguished by its curved silhouette. Fully upholstered in our mina light grey and meg ash fabrics for a contrasting look.
Additional information
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.25 × 24 × 34 in |











