SUNPAN BERYL NIGHTSTAND 111830
Original price was: $1,965.$1,572Current price is: $1,572.
| Overall Dimensions | 34.00W x 18.00D x 24.00H in |
| Carton Weight | 77.00 lb |
| Net Weight | 58.00 lb |
| Material | Wood |
| Shape | Rectangular |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Chocolate |
| CARB Compliant | Yes |
| Material Finish | Natural |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Burl Veneer Top / Solid Oak Wood Veneer Base / Antique Brass Aluminum Handle / Finished Back / Soft Closing Drawer / Anti Tipping Kit Included |
SUNPAN BERYL NIGHTSTAND 111830
The Beryl Nightstand is a remarkable reflection of nature’s organic beauty that plays with the tones and characteristics of two different woods. The light brown hues and distinct swirling knots of mappa burl veneer come alive on the nightstand's drawer while its sculpted legs are grounded in the classic wood graining of rich brown solid oak wood veneer.
Features & Benefits
- Crafted with oak and burl veneer to highlight the distinct graining of wood.
- Interior of the drawer matches the wood veneer on the legs.
- As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks.
- Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
- Handcrafted by skilled artisans in India.
- Unique imperfections such as fissures, markings, and variations in colour and shape are appreciated characteristics of a truly one-of-a-kind piece
Additional information
| Weight | 58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 34 × 24 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN STUART DINING CHAIR MEG GOLD 111362
Original price was: $955.$764Current price is: $764. -
Sale!

SUNPAN Zayden Dining Chair – Belfast Oatmeal 106477
Original price was: $700.$560Current price is: $560. -
Sale!

SUNPAN HORTON DINING CHAIR FORST GREEN SET OF TWO 111317
Original price was: $1,850.$1,480Current price is: $1,480.








