SUNPAN STUART DINING CHAIR MEG GOLD 111362
Original price was: $955.$764Current price is: $764.
| Overall Dimensions | 21.50W x 24.75D x 34.00H in |
| Seat Height | 19.75 in |
| Seat Width | 20.00 in |
| Seat Depth | 17.25 in |
| Net Weight | 30.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | fabric: meg gold |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Fully Upholstered / Plastic Glides |
SUNPAN STUART DINING CHAIR MEG GOLD 111362
Elevate your dinner gatherings with the bold form of the Stuart Dining Chair. A tufted channel design creates a unique side profile that elevates the drama. Fully upholstered in meg gold fabric with matching piping for added texture and dimension.
Features & Benefits
- Spring and webbing suspension provides flexible and even support
- Comfortable cushions filled with foam
- Kiln-dried wood frame is reinforced for added durability
Additional information
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.75 × 21.5 × 34 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Cascata Dining Chair Moss Green 110463
Original price was: $1,265.$1,012Current price is: $1,012. -
Sale!

SUNPAN STUART DINING CHAIR DANNY CREAM 112672
Original price was: $955.$764Current price is: $764. -
Sale!

Sunpan Isidore Dining Chair Ernst Sandstone 110867
Original price was: $1,150.$920Current price is: $920.










