SUNPAN BERTIE DINING CHAIR – GERALT LINEN 111953
Original price was: $1,295.$1,036Current price is: $1,036.
| Overall Dimensions | 20.00W x 25.75D x 33.25H in |
| Seat Height | 19 in |
| Seat Width | 18.00 in |
| Seat Depth | 17.75 in |
| Carton Weight | 37.00 lb |
| Net Weight | 27.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | fabric: geralt linen |
| Material | Fabric |
| Material Content | 91% Polyester, 9% Linen |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Warm Brown |
| Rub Count | 50000 |
| Seat Construction | Webbing |
| Foam Density | 2.18 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Back Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | Black Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Oak Legs / Brass Accents on Legs / Plastic Glides |
SUNPAN BERTIE DINING CHAIR - GERALT LINEN 111953
Sophisticated in design and radiating mid-century ease, the Bertie Dining Chair is made for gatherings. Upholstered in geralt linen performance fabric with horizontal tufted channeling for textured comfort and a solid oak wood frame, this dining chair is trendsetting with its minimalism.
Additional information
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.75 × 20 × 33.25 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN HORTON DINING CHAIR FORST GREEN SET OF TWO 111317
Original price was: $1,850.$1,480Current price is: $1,480. -
Sale!

SUNPAN Zayden Dining Chair – Belfast Oatmeal 106477
Original price was: $700.$560Current price is: $560. -
Sale!

SUNPAN STUART DINING CHAIR MEG GOLD 111362
Original price was: $955.$764Current price is: $764.










