Sunpan Astrid Sofa Merlot 103642
Original price was: $4,600.$3,680Current price is: $3,680.
| Overall Dimensions | 78.00W x 38.00D x 29.00H in |
| Arm Height | 23.25 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Width | 65.00 in |
| Seat Depth | 27.50 in |
| Net Weight | 141.00 lb |
| Weight Capacity | 600 lb |
| Swatch Code | fabric: merlot |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 40000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Designed by | Morten Georgsen |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
Sunpan Astrid Sofa Merlot 103642
The beautiful lines of this sofa will make a bold and comfortable statement in any space. Features a curved seatback with channel tufting in velvet merlot fabric. Finished with an antique brass iron frame. Three cushions included.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 78 × 39 in |













