Sunpan Astrid Armchair Polo Club Stone 105335
| Overall Dimensions | 38.50W x 39.75D x 29.75H in |
| Arm Height | 24.5 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Width | 28.50 in |
| Seat Depth | 28.00 in |
| Net Weight | 82.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | fabric: polo club stone |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 94% Polyester, 6% Nylon |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Designed by | Morten Georgsen |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 2 year |
| Assembly Required | No |
Email when stock available
Sunpan Astrid Armchair Polo Club Stone 105335
The beautiful lines of this chair will make a bold and comfortable statement in any space. Features a curved seatback with channel tufting in polo club stone performance fabric. Finished with an antique brass steel frame. Performance fabric is moisture repellent, stain resistant and easy to clean.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 82 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.75 × 38.5 × 29.75 in |
You may also like…
-
Sale!

Sunpan Astrid Armchair Merlot 104138
Original price was: $2,880.$2,304Current price is: $2,304. -
Sale!

Sunpan Astrid Sofa Merlot 103642
Original price was: $4,600.$3,680Current price is: $3,680. -
Sale!

Sunpan Astrid Sofa Polo Club Stone 105334
Original price was: $4,030.$3,224Current price is: $3,224.










