Sunpan Astrid Armchair Merlot 104138
Original price was: $2,880.$2,304Current price is: $2,304.
| Overall Dimensions | 38.50W x 39.75D x 29.75H in |
| Arm Height | 24.5 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Width | 28.50 in |
| Seat Depth | 28.00 in |
| Net Weight | 82.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | fabric: merlot |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 40000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Designed by | Morten Georgsen |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
8 in stock
Sunpan Astrid Armchair Merlot 104138
The beautiful lines of this chair will make a bold and comfortable statement in any space. Features a curved seatback with channel tufting in velvet merlot fabric. Finished with an antique brass iron frame.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 82 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.75 × 38.5 × 29.75 in |














