Sunpan Abigail Sofa Polo Club Kohl Grey 105019
| Overall Dimensions | 94.00W x 37.50D x 33.00H in |
| Arm Height | 22 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Width | 74.75 in |
| Seat Depth | 28.50 in |
| Carton Weight | 170.00 lb |
| Net Weight | 133.00 lb |
| Weight Capacity | 450 lb |
| Swatch Code | fabric: polo club kohl grey |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 94% Polyester, 6% Nylon |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Black |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 2 year |
| Assembly Required | Yes |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Abigail Sofa Polo Club Kohl Grey 105019
This beautiful sofa was designed with comfort in mind. Features a contemporary frame with black finished iron feet for a timeless look. Stocked in polo club kohl grey performance fabric. Performance fabric is moisture repellent, durable and easy to clean.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 133 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 94 × 33 in |












