Sunpan Ekon Sofa Abbington Black 104984
Original price was: $5,623.$4,498Current price is: $4,498.
| Overall Dimensions | 87.50W x 35.00D x 29.50H in |
| Arm Height | 29.5 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Width | 68.50 in |
| Seat Depth | 24.00 in |
| Carton Weight | 207.00 lb |
| Net Weight | 158.00 lb |
| Swatch Code | fabric: abbington black |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Steel |
| Base Finish | Rustic Bronze |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Abbington Black has a slight navy undertone. |
Sunpan Ekon Sofa Abbington Black 104984
The streamlined design of this sofa is bold yet refined. Features beautiful deep button tufting, piping, and an exposed rustic bronze steel frame. Stocked in abbington black fabric. Perfect for residential and commercial settings.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 158 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 87.5 × 29.5 in |













