Sunpan Huxley Banquette Hazelnut 109150
| Overall Dimensions | 60.25W x 25.00D x 35.25H in |
| Seat Height | 18.75 in |
| Net Weight | 62.00 lb |
| Weight Capacity | 220 lb |
| Swatch Code | faux leather: hazelnut |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Matte Black |
| Rub Count | 70000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Powder Coated Iron |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Huxley Banquette Hazelnut 109150
With a stylish, minimalist design, this mid-century modern banquette is a perfect addition to any space. Stocked in hazelnut faux leather and completed with a matte black powder coated metal base. Also available in dawn grey faux leather. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 60.25 × 32.25 in |












