SUNPAN Elon Bench Sueded Light Tan Leather 110370
Original price was: $1,000.$835Current price is: $835.
| Overall Dimensions | 52.00W x 16.00D x 18.00H in |
| Seat Height | 18 in |
| Net Weight | 24.00 lb |
| Weight Capacity | 400 lb |
| Swatch Code | leather: suede light tan |
| Material | Leather |
| Fabric Content | 100% Genuine Leather |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Matte Black |
| CARB Compliant | No |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Powder Coated Legs |
5 in stock
SUNPAN Elon Bench Sueded Light Tan Leather 110370
Minimalist and timeless, this stylish bench is a stunning addition to any space. Upholstered in light tan leather and completed with a matte black powder coated base. Coordinating stool also available. Handle with Care: This design has been crafted with 100% genuine leather. Leather is a natural material; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 52 × 18 in |










