SUNPAN GILLEY SWIVEL LOUNGE CHAIR – MEG ASH 109311
Original price was: $1,965.$1,572Current price is: $1,572.
| Overall Dimensions | 28.50W x 30.00D x 32.50H in |
| Arm Height | 26.5 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Width | 21.50 in |
| Seat Depth | 20.00 in |
| Carton Weight | 59.00 lb |
| Net Weight | 51.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Cover | fabric: meg ash |
| Material | Fabric |
| Material Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Antique Gold |
| Rub Count | 100000 |
| Seat Construction | Webbing |
| Foam Density | 1.75 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Removable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Removable Back |
| Feet | White Rubber Ring |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Powder Coated Stainless Steel / 360 Degree Swivel |
Additional information
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 28.5 × 32.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

Sunpan August Lounge Chair Grey 103495
Original price was: $1,440.$1,152Current price is: $1,152. -
Sale!

SUNPAN BAZ SWIVEL LOUNGE CHAIR NAPA BLACK 111242
Original price was: $3,165.$2,532Current price is: $2,532. -
Sale!

SUNPAN GILLEY SWIVEL LOUNGE CHAIR – BERGEN NAVY 109310
Original price was: $1,965.$1,572Current price is: $1,572.










