SUNPAN AMARULA COFFEE TABLE 111594
Original price was: $3,450.$2,760Current price is: $2,760.
| Overall Dimensions | 65.00W x 35.00D x 17.25H in |
| Carton Weight | 352.00 lb |
| Net Weight | 273.00 lb |
| Material | Concrete |
| Shape | Oval |
| Base / Legs | Steel |
| Base Finish | Antique Brass |
| Material Finish | Dark Brown |
| Outdoor | Yes |
| Designed by | Georgsen |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Dark Brown Timber Effect on Concrete Top / Galvanized and Powder Coated Brushed Brass Steel Legs / Suitable for Indoor and Outdoor Use |
SUNPAN AMARULA COFFEE TABLE 111594
An angular masterpiece, the Amarula Coffee Table is a breathtaking construction, ripe with curves and fluidity. Crafted with a timber effect on a concrete top and draped with powder-coated brushed brass legs, this coffee table is a modern take on a bold mix of materials.
Features & Benefits
- Glass fibre-reinforced concrete is incredibly durable and long-lasting.
- Sealed with a topcoat for added protection against moisture and staining.
- Designed with a timber effect to mimic the graining of natural wood.
- Powder-coating on the brass legs adds resistance to corrosion and weather hazards.
- Crafted from a natural concrete mix, each piece will look different.
- Variations in colour, texture, imperfections, surface scratches and non-structural hairline cracks are inherent and valued qualities of concrete.
- Apply protective covers or store inside when not in use and during extreme weather/seasons to prolong the life of outdoor items.
Additional information
| Dimensions | 35 × 65 × 17.25 in |
|---|---|
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN ALBANS COFFEE TABLE 110839
Original price was: $3,885.$3,108Current price is: $3,108. -
Sale!

SUNPAN AGGIE SWIVEL LOUNGE CHAIR 111483
Original price was: $1,925.$1,540Current price is: $1,540. -
Sale!

SUNPAN AMARULA SIDE TABLE 111593
Original price was: $1,520.$1,216Current price is: $1,216.









