SUNPAN AGGIE SWIVEL LOUNGE CHAIR 111483
Original price was: $1,925.$1,540Current price is: $1,540.
Color: Milliken Cognac / Rhea Light Barley
| Overall Dimensions | 39.25W x 30.00D x 30.00H in |
| Arm Height | 27 in |
| Seat Height | 18.75 in |
| Seat Width | 24.00 in |
| Seat Depth | 22.00 in |
| Carton Weight | 77.00 lb |
| Net Weight | 73.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | faux leather: milliken cognac |
| Swatch Code 2 | fabric: rhea light barley |
| Material | Fabric / Faux Leather |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Brushed Gold |
| Rub Count | 100000 / 75000 |
| Seat Construction | Sinuous Springs |
| Foam Density | 1.654 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Cleaning Code 2 | Solvent Cleaner |
| Feet | Black Plastic Levelers |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | 360 Degree Swivel / Adjustable Levelers |
11 in stock
SUNPAN AGGIE SWIVEL LOUNGE CHAIR 111483
The Aggie Swivel Lounge chair is a statement-making mid-century accent chair with curves in all the right places. Upholstered in milliken cognac faux leather and rhea light barley fabric with a brushed gold stainless steel base, this lounge chair is a beautiful spectacle with its harmonious mix of colours and textures.
Features & Benefits
- Frame crafted from pine wood and engineered wood that is kiln-dried and reinforced for added durability and strength.
- Springs and webbing support provides flexible and resilient comfort.
- Seat cushion is filled with foam for long-lasting comfort.
- Milliken cognac faux leather features a high rub count that can withstand daily use.
- Faux leather is produced to reflect the natural characteristics of leather.
- Colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics of faux leather. No two pieces are alike.
Additional information
| Dimensions | 30 × 39.25 × 30 in |
|---|---|
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |











