SUNPAN ALBANS COFFEE TABLE 110839
Original price was: $3,885.$3,108Current price is: $3,108.
| Overall Dimensions | 60.00W x 30.00D x 15.00H in |
| Carton Weight | 121.00 lb |
| Net Weight | 98.00 lb |
| Material | Iron |
| Shape | Rectangular |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Black |
| Material Finish | Brass |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Etched Top / Powder Coated Iron Base |
SUNPAN ALBANS COFFEE TABLE 110839
The Albans Coffee Table celebrates the beauty of handcrafted design. Constructed from iron with an burnished brass finish, the structured tabletop features an intricate etched design. A black powder-coated iron base completes the look. Made in India. With refined craftsmanship, this design was brought to life by skilled local artisans. Due to the nature of handcraftsmanship, unique imperfections such as fissures, markings and variations in colour and shape are welcomed and appreciated characteristics for a truly one-of-a-kind piece.
Additional information
| Dimensions | 30 × 60 × 15 in |
|---|---|
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN ALBANS END TABLE 111059
Original price was: $1,810.$1,448Current price is: $1,448. -
Sale!

SUNPAN AJANI DINING ARMCHAIR OLIVE 111806
Original price was: $1,520.$1,216Current price is: $1,216. -
Sale!

SUNPAN AGGIE SWIVEL LOUNGE CHAIR 111483
Original price was: $1,925.$1,540Current price is: $1,540.









