SUNPAN BIJON DINING TABLE – 59″ 110381
Original price was: $6,335.$5,068Current price is: $5,068.
| Overall Dimensions | 0.00W x 59.00D x 29.50H in |
| Gross Weight | 335.00 lb |
| Net Weight | 251.00 lb |
| Material | Marble |
| Shape | Round |
| Base / Legs | Polymer |
| Base Finish | Antique Bronze |
| Seating Qty | 6-8 |
| CARB Compliant | Yes |
| Material Finish | Matte White |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | 12mm Solid Carrara Marble / Polyurethane mould with steel and wood / Powder Coated Finish / Base finish naturally distressed with random scratching |
17 in stock
SUNPAN BIJON DINING TABLE - 59" 110381
Make a statement with the Bijon Dining Table. Distinguished by its strong sculptural base made from a polyurethane mould with steel and wood in a powder-coated finish. A matte white Carrara marble top adds a sense of intrigue to tie the piece together. As marble is a natural material, unique veining, pitting, fissures, micro-cracks and colour variations are all characteristics that add to the uniqueness and beauty of each piece.
Additional information
| Weight | 251 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59 × 59 × 29.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN SIMONE SWIVEL DINING CHAIR CLOUD 108761
Original price was: $1,405.$1,124Current price is: $1,124. -
Sale!

SUNPAN Baldessara Dining Table – 94.5″ 108134
Original price was: $4,780.$4,000Current price is: $4,000. -
Sale!

SUNPAN ALANYA DINING TABLE – 44″ 111367
Original price was: $2,445.$1,956Current price is: $1,956.









