SUNPAN SIMONE SWIVEL DINING CHAIR CLOUD 108761
Original price was: $1,405.$1,124Current price is: $1,124.
Color: Casablanca Cloud
| Overall Dimensions | 23.00W x 23.50D x 31.00H in |
| Seat Height | 19.5 in |
| Seat Width | 19.50 in |
| Seat Depth | 18.75 in |
| Carton Weight | 62.00 lb |
| Net Weight | 44.00 lb |
| Weight Capacity | 220 lb |
| Swatch Code | fabric: casablanca cloud |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 70000 |
| Seat Construction | Webbing |
| Foam Density | 2.372 |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | Black Bonded Leather Pads |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | No |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | 360 Degree Swivel / Powder Coated Stainless Steel |
SUNPAN SIMONE SWIVEL DINING CHAIR CLOUD 108761
Create a captivating dining space with this eye-catching swivel dining chair that has a contemporary flair. Stocked in casablanca cloud performance fabric and completed with a round, antique brass stainless steel base. Performance fabric is moisture repellent, durable and easy to clean.
Additional information
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 23 × 31 in |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Cavoli Swivel Dining Chair Taupe 109915
Original price was: $1,150.$920Current price is: $920. -
Sale!

SUNPAN Simone Swivel Dining Chair – Meg Ash 108762
Original price was: $1,405.$1,124Current price is: $1,124. -
Sale!

SUNPAN Freya Swivel Dining Chair – Danny Rust 108599
Original price was: $500.$400Current price is: $400.











