SUNPAN ALANYA DINING TABLE – 44″ 111367
Original price was: $2,445.$1,956Current price is: $1,956.
Color: Summer Sand
| Overall Dimensions | 44.00W x 44.00D x 30.00H in |
| Gross Weight | 252.00 lb |
| Net Weight | 212.00 lb |
| Material | Concrete |
| Shape | Round |
| Base / Legs | Concrete |
| Base Finish | Cream |
| Seating Qty | 2-4 |
| Material Finish | Cream |
| Outdoor | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Glass Fibre Reinforced Sealed Concrete / Brass Coloured Accents on Base / Suitable for Indoor and Outdoor Use / Adjustable Levelers |
SUNPAN ALANYA DINING TABLE - 44" 111367
Inspired by the opulence of classical design, the Alanya Dining Table is reminiscent of a piece of art. Constructed from cream-coloured glass fibre-reinforced sealed concrete with curved ridges on the base. Hand painted brass accents give this piece a distinctive look.
Features & Benefits
- Glass fibre-reinforced concrete is incredibly durable and long-lasting.
- Sealed with a topcoat for added protection against moisture and staining.
- Crafted from a natural concrete mix, each piece will look different.
- Variations in colour, texture, imperfections, surface scratches and non-structural hairline cracks are inherent and valued qualities of concrete.
- Apply protective covers or store indoors when not in use and during inclement weather to prolong the life of outdoor furniture.
Additional information
| Weight | 212 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 44 × 30 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |











