SUNPAN ZANATTA COUNTER STOOL BLACK 111000
Original price was: $1,825.$1,460Current price is: $1,460.
| Overall Dimensions | 24.00W x 19.50D x 35.00H in |
| Arm Height | 30.75 in |
| Seat Height | 26.5 in |
| Seat Width | 23.00 in |
| Seat Depth | 18.00 in |
| Net Weight | 34.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | leather: charcoal black |
| Material | Leather |
| Fabric Content | 100% Bovine Leather |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Antique Brass |
| Fire Rated Foam | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Handmade Craftsmanship | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Top Grain Leather / Semi-Aniline / Handcrafted Hammered Iron Legs and Frame |
SUNPAN ZANATTA COUNTER STOOL BLACK 111000
The Zanatta Counter Stool is all about the subtle details. The hammered metal detailing in the antique brass curved frame provides visual interest that will stand out in any dining space. A comfortable seat upholstered in our charcoal black leather completes the look. Handle with Care: This design has been crafted with 100% genuine leather. Leather is a natural material; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike. Visit our Product Care page for more information on how to ensure the lasting beauty of this piece. Made in India. With refined craftsmanship, this design was brought to life by skilled local artisans. Due to the nature of handcraftsmanship, unique imperfections such as fissures, markings and variations in colour and shape are welcomed and appreciated characteristics for a truly one-of-a-kind piece.
Additional information
| Weight | 34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 24 × 35 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |











