SUNPAN ZANATTA COUNTER STOOL 110614
Original price was: $1,685.$1,348Current price is: $1,348.
| Overall Dimensions | 23.50W x 19.50D x 35.00H in |
| Arm Height | 30.75 in |
| Seat Height | 26.5 in |
| Seat Width | 23.00 in |
| Seat Depth | 18.00 in |
| Net Weight | 35.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | fabric: zenith taupe grey |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 91% Polyester, 9% Nylon |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Handmade Craftsmanship | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Handcrafted Hammered Iron Legs and Frame |
SUNPAN ZANATTA COUNTER STOOL 110614
The Zanatta Counter Stool is all about the subtle details. The hammered metal detailing in the antique brass curved frame provides visual interest that will stand out in any dining space. A comfortable seat upholstered in our zenith taupe grey performance fabric completes the look. Performance fabric is moisture repellent, durable and easy to clean. Made in India. With refined craftsmanship, this design was brought to life by skilled local artisans. Due to the nature of handcraftsmanship, unique imperfections such as fissures, markings and variations in colour and shape are welcomed and appreciated characteristics for a truly one-of-a-kind piece.
Additional information
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 23.5 × 35 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |











