Sunpan Yvette Armchair – Gold Abbington Charred Brown 108240
| Overall Dimensions | 27.50W x 27.50D x 28.25H in |
| Arm Height | 28.25 in |
| Seat Height | 18.5 in |
| Seat Width | 19.00 in |
| Seat Depth | 20.00 in |
| Net Weight | 70.00 lb |
| Weight Capacity | 330 lb |
| Swatch Code | fabric: abbington charred brown |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Gold |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 2 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Powder Coated Stainless Steel |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Yvette Armchair - Gold Abbington Charred Brown 108240
An exposed stainless steel T-shaped frame in an antique brass finish defines this armchair. Stocked in a rich velvet-like abbington charred brown fabric. Sits beautifully from all angles.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.5 × 27.5 × 28.25 in |













