Sunpan Tristen Lounge Chair Nono Cream 107777
| Overall Dimensions | 28.25W x 31.00D x 30.25H in |
| Arm Height | 20.75 in |
| Seat Height | 17.75 in |
| Seat Width | 25.50 in |
| Seat Depth | 16.50 in |
| Net Weight | 40.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| SKU No | 107777 |
| Swatch Code | fabric: nono cream 002 |
| Swatch Code 2 | fabric: nono dark green 015 |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Black |
| Rub Count | 71000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Velcro Armrests / Acacia Wood Armrest / Fabric shows Natural Variation of Dark and Light Area |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Tristen Lounge Chair Nono Cream 107777
The perfect statement lounge chair chair that will add a mid-century modern vibe to any space. Stocked in nono cream fabric on the interior and an accenting nono dark green fabric on the exterior. Includes acacia wood armrests and completed with a black metal frame. Also available in nono petrol fabric.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 28.25 × 30.25 in |













